Připravujeme: Velká válka očima Antonína Kurky (23. 1. - 18. 3. 2018)

6.1.2018

Připravujeme: Velká válka očima Antonína Kurky (23. 1. - 18. 3. 2018)

1. světová válka ve fotografiích

Od 23. ledna do 18. března 2018 bude v Regionálním muzeu výstava fotografií Antonína Kurky, který byl feldweblem (šikovatel, nejvyšší poddůstojnická hodnost) v rakouské armádě. Do armády byl odveden v roce 1915 a většinu válečné doby strávil na italské frontě. Sloužil v 81. pluku, kam rukovala značná část mužů ze Žďárska. Na snímcích jsou reálie ze života vojáků v letech 1915-1918: jak jedí, popíjejí, stavějí si odvšivárnu nebo pohřbívají kamaráda. Nechybí záběry detailů v krajině, které už dnes neexistují: dřevěné kostely, domky chalupníků, baráky, které si vojsko v Alpách budovalo ve skalních stěnách. Unikátní jsou záběry na vojenskou techniku, která v Alpách musela být dopravovaná pomocí soumarů.

Výstavu připravil vnuk Radek Kurka z Třebíče, který strávil zpracováním zhruba 500 deskových negativů několik tisíc hodin (zhotovení fotografií, vyčištění snímků, identifikace osob, objektů i výzbroje). Vedle dvou set fotografií uvidí návštěvníci také předměty z pozůstalosti Antonína Kurky - věci osobní potřeby, výstroj nebo fotoaparát s příslušenstvím, kterým autor snímky nafotil. K vidění budou i zbraně a části výstroje ze sbírek Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem, Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě a Muzea kraje Vysočina v Jihlavě.

Velká válka očima Antonína Kurky. Foto: Antonín Kurka
Antonín Kurka 20. 5. 1918