Návštěvní kniha

 

Přidat příspěvek

Pravidla pro vkládání příspěvků

 

 1. 25.6.2010 | 16:15:55
  Vložil: Mgr.M.Trojánková
  Titulek: V Horácké chalupě

  Již jsme si zvykli na kvalitu vysokou úroveň výstav, které pravidelně s dětmi (základní školy) navštěvujeme. Tentokrát jste posunuli laťku zas o kousek výše a to díky překrásnému vyprávění úžasné paní Kamily, která slovem výstavu v Horácké chalupě tak krásně podala dětem, že to opět byl velmi hluboký zážitek. Proto veliké díky patří právě jí. (O této výstavě našima očima se můžete dočíst na tomto odkazu : www.mojetrida.com/vi… Děkujeme.

  Odpovědět


  1. 29.6.2010 | 11:23:05
   Vložil: Stanislav Mikule [mail]
   Titulek: V Horácké chalupě

   Děkujeme moc za Vaši pochvalu, jsme rádi, že se Vám naše výstavy líbí. Nejenom Kamilu Dvořákovou, ale i nás (všechny muzejní pracovníky) těší, že se její výklad líbil Vám i dětem. Upřímně doufáme, že si z něj odnesly co nejvíce zážitků a nových informací a že se budou do našeho muzea vracet i v budoucnu.

   Odpovědět


 2. 15.6.2010 | 08:57:51
  Vložil: Alena
  Titulek:

  Musím se přidat a poděkovat organizátorům muzejní noci - v horácké chalupě. Výstava se opravdu povedla i díky tomu, že je vidět, že vás tato činnost baví a rádi předáváte své znallosti dál. A to je fajn. Děkujeme i za skvělou ochutnávku domácích výrobků - nemělo to chybu.

  Odpovědět


  1. 15.6.2010 | 10:46:00
   Vložil: Kamila Dvořáková
   Titulek: Re: Muzejní noc

   Opravdu nás těší, že se Vám na muzejní noci i na výstavě V horácké chalupě líbilo. Výrobcům podávaných domácích pochoutek Vaši pochvalu rádi vyřídíme.

   Odpovědět


 3. 14.6.2010 | 19:22:30
  Vložil: Jana
  Titulek:

  .......... v sobotu proběhla muzejní noc. Velký dík patří organizátorům, v prostorách Muzea vykouzlili nádhernou chalupu. Noční prohlídky mají své kouzlo. Doufám, že se příští rok opět můžeme těšit na zajímavou akci.Hodně nápadů a elán!!Jana

  Odpovědět


  1. 15.6.2010 | 10:13:33
   Vložil: Kamila Dvořáková
   Titulek: Re: Muzejní noc

   Jsme opravdu rádi, že se Vám muzejní moc v horácké chalupě líbila, děkujeme za přání a příští rok se vynasnažíme připravit podobný zážitek.

   Odpovědět


 4. 18.3.2010 | 12:36:22
  Vložil: Mgr.M.Trojánková
  Titulek: Poděkování

  Úžasné vyprávění paní průvodkyně, která vše přizpůsobila dětem školního věku, mě přimělo k vyjádření pocitů v jediné větě. Jménem svým, svých kolegyň i jménem dětí I.stupně Základní školy Švermova vám moc děkujeme za překrásnou výstavu a nádherné průvodní slovo.

  Odpovědět


  1. 19.3.2010 | 13:06:51
   Vložil: Kamila Dvořáková
   Titulek: Re:Poděkování

   Děkujeme za Vaše slova a jsme opravdu rádi, že se výstava Do zbraně! líbila Vám a hlavně dětem. Vždyť především jim a pro rozšíření jejich povědomí o historii je určena. Doufáme, že i další naše výstavy vás osloví stejně jako tato.

   Odpovědět


 5. 22.2.2010 | 18:14:19
  Vložil: Čolda [mail]
  Titulek: Prostě bomba_pokračování

  é brát v potaz, že výdaje na kulturu nejsou v současné době právě prioritou č. 1 veřejných rozpočtů, jinak by si pracovníci muzea jistě nechali zhotovit takové repliky, které by uspokojili i pana Andreje. Ostatně právě zde vidím prostor pro obecně prospěšnou iniciativu pana Andreje-určitě rád zalobuje u místní samosprávy za zvýšení rozpočtu muzea, příp. by mohl sám přispět ?s trochou do mlýna?.
  Pana Andrejovi dále doporučuji zastavit na ulici skupinku mladíků v současném dobovém oblečení (pokud pan Andrej nemá problematiku oblékání mladých lidí 21. stolení nastudovánu, stačí, když si v nejbližší trafice zakoupí nějaký ten časopis pro dospívající) a zeptat se jich, od kdy do kdy trvala třicetiletá válka, pak snad i on pochopí, co je a není důležité!
  Abych se vrátila ke svému původnímu záměru, páni historici, moc Vám za výstavu tleskám, velice mě potěšila, pobavila a rozhodně ji budu všem a všude vřele doporučovat.
  A na závěr mého dlouhého zamyšlení mi prosím dovolte ještě jednu otázku na pana Andreje: Kdy upořádáte nějakou výstavu Vy?

  Odpovědět


  1. 18.4.2011 | 09:55:15
   Vložil: Andrej [mail]
   Titulek: Re:Čolda

   Dostal jsem se sem až po čase, a vaše reakce mě nepřekvapila. Místo aby si z mých informací někdo vzal něco poučného, tak jste mě napadl :)
   Mno jsem zvyklý, že říkání pravdy není žádoucí. Nejsme si jistý, že se sem ještě podíváte, ale přesto pro poučení dalších sem odpovím.
   Pokud chceme něco dělat smysluplně, měli bychom se snažit to dělat co nejlépe. Tedy pokud ty informace dostupné jsou, není důvod to nedělat dobře. Od pracovníků muzea bych očekáva,l že to budou oni kdo bude přehmaty skupin SHŠ v případném kontaktu korigovat. Není problém udělat věrohodně vypadající repliky zbrojí. A ty se dají těm zájemcům o historii ukázat či půjčit. Nechápu tedy proč na mě útočíte? Protože jsem si dovolil nepět chválu a glorifikovat s ostatním davem? O jaký zločin :) Jenže historické realitě neutečete.A kdo jiný než muzeum by měl být garantem kvality? Nebo by vám přišlo dobré, že budeme dětem ukazovat SNBáky v zelených maskáčích ČSLA vzor 85? Přeci je to od sebe jen časově kousek, ani ne tak daleko jako černý a červený waffenrock řádu sv. Jana.
   A nevidím důvod proč bych měl kvůli tomu lobovat na obci za vyšší rozpočet. Mě taky když něco udělám špatně nikdo nedá víc. Prostě buď je snaha a vůle dělat věci dobře nebo ne. Chápu, že ne každý pracovník muzea nosí všechny detaily v hlavě, ale na druhou stranu to jsou specialisté co dokážou pracovat s archívy, katalogy a prameny, tedy si ty celkem běžně dostupné studie mohou dohledat za pár minut a nechat poslat z knihovny meziknihovní výpujč

   Odpovědět


   1. 18.4.2011 | 11:09:32
    Vložil: Stanislav Mikule [mail]
    Titulek: Re:Čolda

    Vážený pane Andreji,
    děkuji za Váš příspěvek a připomínám, že právo na vyjádření svého názoru zde mají obě skupiny návštěvníků, tedy ti spokojení i ti nespokojení. Bohužel si nejsem jist, zda se pan "Čolda" o Vaší reakci z našich stránek dozví - v každém případě v záhlaví své zprávy na sebe uvedl e-mail, jehož prostřednictvím můžete pokračovat v další debatě.
    Co se týče literatury, která byla během výstavy prezentována návštěvníkům ať už ve vitrínách či formou přímého nahlédnutí, myslím, že byla pro výstavu tohoto typu více než jen dostatečná.
    Za Regionální muzeum
    Stanislav Mikule

    Odpovědět


 6. 22.2.2010 | 18:12:50
  Vložil: Čolda [mail]
  Titulek: Prostě bomba

  Dobrý den,
  původně jsem chtěl po zhlédnutí nové výstavy Do zbraně! ?pouze? pochválit její tvůrce. Nemohly mi ale uniknout výtky pana Andreje, které mě nenechaly chladného. Po přečtení jeho velice erudovaných připomínek mě napadla neodbytná otázka: Komu je vlastně výstava určena? Podle mého skromného názoru by muzeum mělo sloužit všem a jeho nezanedbatelnou a troufám si tvrdit, že i úspěšnou činností je pořádání naučných výstav nejen pro školy, což právě panem Andrejem kritizovaná výstava je. Pokud pak má výstava zaujmout kupříkladu takového puberťáka, exponáty pod sklem a dlouhé poučné texty asi nebude to, o čem si bude odpoledne po škole s nadšením chatovat s kamarádem. Proto je potřeba takového návštěvníka zaujmout a tím nejlepším způsobem je podle mě možnost exponáty si ?ošahat?, prozkoumat a vyzkoušet (např. vyfotit se s přilbou na hlavě a mečem v ruce, zastřílet si z luku atd.). Jistě i pan Andrej uzná, že takové zacházení s originály by asi nebylo moc vhodné. Proto vítám, že skupina Flamberk, která v našem městě již dlouho úspěšně působí, svolila zapůjčit na tyto účely svoje vybavení. Myslím si, že je mnohem důležitější návštěvníky, zejména děti a studenty, nadchnout pro historii a to jestli ?povrch plátových zbrojí obvykle nese viditelné drobné zákuje? nebo waffenrock ?obsahuje osmihrotý kříž a zároveň je černý jenže papež svým výnosem z roku 1259 ustanovuje řádu nosit do boje červenou barvu tedy ta věc má být červená? je podle mého názoru věc podružná. Rovněž je nutn

  Odpovědět


 7. 9.2.2010 | 14:35:13
  Vložil: Andrej [mail]
  Titulek: Výstava do zbraně?

  Co jsem si prohlédl galerii fotek z výstavy, tak mě dost jímá hrůza protože velká část věcí co tam je, není ani tak méně zdařilou replikou jako spíše šrotem co není podobný ničemu co v historii bylo.
  Nijak nesnižuji kvalitu vystoupení či nadšení šermířské skupiny. Vernisáž byla jistě zajímavá a divák se také určitě bavil. Ale myslím, že kdyby se výstava jmenovala průřez tvorbou skupiny Flamberg, že by to vystihlo mnohem více realitu. Protože pokud se vystavují obdobné věci přímo v muzeu návštěvník snadno podlehne dojmu, že takhle to bylo. Což bychom historii, která se sama nemůže bránit asi dělat neměli. Stačí snad to co se napáchalo v povědomí občanů o historii v období socialismu.

  Odpovědět


  1. 10.2.2010 | 09:25:01
   Vložil: Stanislav Mikule [mail]
   Titulek: Re:Výstava do zbraně?

   Doporučuji Vám výstavu navštívit, vyslechnout si komentář průvodců a prohlédnout si doprovodné texty. Velká část vystavených zbraní a zbroje typologicky odpovídá původní, i když technologie výroby byla použita moderní; důsledky jsou ovšem pro laického diváka zanedbatelné. Vaše výtky jsou opodstatněné v případě římské zbroje, kde jsou ovšem návštěvníci na tento fakt upozorňováni. Výstava je zaměřena na mladé návštěvníky, ve kterých se snaží podnítit zájem o historii. Odborníky snad potěší vystavené originály chladných a palných zbraní a archeologické nálezy z lokality ?Na Starém městě?. O tom, jak to ve středověku ?skutečně bylo?, informují návštěvníky průvodci, pro které jsme připravili podklady z odborné literatury.

   Odpovědět


   1. 10.2.2010 | 11:15:38
    Vložil: Andrej [mail]
    Titulek: Re:Výstava do zbraně?

    Pokud mi vyjde čas a chuť, výstavu navštvím, ale dle toho co vidím na fotografiích s vámi bohužel musím nesouhlasit. Když opomenu, že povrch plátových zbrojí obvykle nese viditelné drobné zákuje (nikoliv okouření na uhelné výhni, což lze opravdu považovat za drobnost), tak tu jsou další už vážnější nedostatky. Začnu konkrétně. Zásadní výhrady mám v galerii např. u fotografie úplně dole vlevo. Dotyčná osoba bude těžko Maltézský rytíř když řád svatého jana Jeruzalémského se na na Maltu přesunul po roce 1522 kdy je vytlačili Osmané z Rhodu, zbroj na první pohled evokuje zhruba přelom 13/14.stol. ale skládá se z věcí které spolu nesouvisí - kbelcová helma - 1/2.pol 14.stol., dlouhý meč který bude při nejlepším z konce 14.stol. ale spíš později. Dále pak samotný waffenrock, je dlouhý tedy by zdánlivě odpovídal dataci helmy, ale obsahuje osmihrotý kříž a zároveň je černý jenže papež svým výnosem z roku 1259 ustanovuje řádu nosit do boje červenou barvu tedy ta věc má být červená... o tom jestli a kdy se na ní vyskytují osmihroté či trámové kříže není zatím na současné úrovni bádání jasné, ale určitě dle známých vyobrazení nejsou ty osmihroté takto veliké.
    Další obrázek je předposlední řada úplně vpravo (na konci) Zde jsou rukavice. Takovéto rukavice, nejsou podobné žádným existujícím. přítomnost několika lamel by je zdánlivě přibližovala k německé práci z druhé poloviny 15.stol. leč originály jsou vždy velmi štíhlé v zápěstí a mnohem citlivěji vytvarované. Naopak ranější typy jako

    Odpovědět


    1. 10.2.2010 | 11:16:50
     Vložil: Andrej [mail]
     Titulek: Re:Výstava do zbraně?

     .... jako italské pěstnice mají manžetu i část chránící ruku v jednom kuse. Ranější prstové např. ty nejznámější z expozice na hradě Churburg jsou také naprosto jiné... mají tvar "přesýpacích hodin"
     Hned o obrázek výše se nachází horní část zbroje s helmou s hledím. Zde se asi jedná o pokus o šalíř. Leč tvar zvonu je velmi, velmi nezdařilý. A takovéto hledí je naprosto nepodobné originálům a pravděpodobně i nefunkční, očnice jsou neskutečně veliké. Ani kroužková kapuce se v době šalířů s hledím (druhá půle 15.stol. už nenosí pod helmu, spíše se bude s šalířem nosit plechový vous či kroužkové okruží se stojáčkem. Ta věc co bych nazval "nákrčníkem" je také nefunkční, protože se vyskytovala s jiným typem helmy jako součást límce (pozdní armety a renesanční jezdecké helmy) přichycení ramen přeskou k tomuto je snad dochované jen v jednom případě a je často předpokládáno jako chyba restarurátorů z 19.stol. Zásadní absencí je vycpávaný kabátec (arming doublet) který se pod takovéto zbroje nosil a k němuž se většina plátových částí přišněrovávala. Pak ty věci fungují jak mají a není třeba podobných oslích můstků.
     Ke shlédnutí a pochopení chyb doporučuji následující publikace:
     www.muzeumhk.cz/clan… či www.eredhel.com/vyst…
     http:/-/www.hansprunner.com/ - odkaz books - The churburg armory
     Mathias Goll, Mit eiserner faust, Norderstedt 2009 - www.plattnerwerkstat…

     Odpovědět


     1. 10.2.2010 | 11:17:54
      Vložil: Andrej [mail]
      Titulek: Re:Výstava do zbraně?

      ....
      Mathias Goll, Mit eiserner faust, Norderstedt 2009 - www.plattnerwerkstat…
      Berthold Waldstein-Warterberg, Řád johanitů ve středověku, Academia 2008 - www.kosmas.cz/knihy/…
      Mario Scalini, The Armoury of the castle Churburg, Magnus Edizioni SpA, Udine Italy, 1996
      Boccia Lionello Giorgio, Le Armature di S. Maria delle Grazie di Curtatone di Mantova e l? Armatura Lombarda del ?400, Bramante Editrice, 1982.

      Tento příspěvek není míněn negativně, pouze bych byl rád aby se pozvedla úroveň tohoto typu výstav
      Jsem s pozdravem

      Odpovědět


      1. 10.2.2010 | 14:13:32
       Vložil: Stanislav Mikule [mail]
       Titulek: Re:Výstava do zbraně?

       Děkuji Vám za Vaše informace i za odkazy na literaturu.
       S přátelským pozdravem
       Stanislav Mikule

       Odpovědět


 8. 24.1.2010 | 19:33:51
  Vložil: Jana
  Titulek:

  Dneska byla výstava otevřena vernisáží. Klobouk dolů před Flamberky, kteří v té zimě ukázaly kousek ze svého umění.Vernisáž i výstava byla nádherná.. 1

  Odpovědět


  1. 26.1.2010 | 09:39:33
   Vložil: Dvořáková Kamila
   Titulek: Re: Vernisáž a Flamberg

   Jsme rádi, že se Vám vernisáž výstavy Do zbraně! líbila a Vaše slova předáme i členům skupiny Flamberg.

   Odpovědět


 9. 4.1.2010 | 10:44:52
  Vložil: Jana
  Titulek:

  Výstava Platím a Šťastné a veselé byla nádherná. Díky

  Odpovědět


  1. 5.1.2010 | 17:25:53
   Vložil: Kamila Dvořáková
   Titulek: Poděkování

   Děkujeme za Vaši přízeň, jsme rádi, že se naše výstavy líbí a budeme se snažit, aby tomu tak bylo i nadále.

   Odpovědět


 10. 4.1.2010 | 10:43:20
  Vložil: Jana
  Titulek:

  Dobrý den, do Nového roku přeji všem zaměstnancům hodně zdraví, elánu a hodně nádherných výstav...Jana

  Odpovědět


  1. 5.1.2010 | 17:30:06
   Vložil: Kamila Dvořáková
   Titulek: Re:Přání do roku 2010

   Děkujeme za přání a také Vám i Vašim blízkým přejeme jen to nejlepší do roku 2010.

   Odpovědět